Scientific Program

Saturday 6 July

16.00 Registration
19.00 Welcome reception with cocktail
22.00 End
Sunday 7 July
08.00 Registration
09.00 Opening of the Symposium

Prof. Dr. Sezai Ercişli, Convener of symposium
Özkan Kayacan, General Manager of General Directorate of Agriculture Research and Policies
Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Rector of Malatya Turgut Özal University
Selahattin Gürkan, Mayor of Malatya
Aydın Baruş, Governor of Malatya

09.15 Session I Breeding &Cultivar evaluation

Chair person: Daniele BASSI

09.30 Identification of Tunisian apricot (Prunus armeniaca L.) genotypes for future breeding programs,

Amel Lachkar, Attila Hegedus, Julia Halasz, Messaoud Mars, Mounira Harbi Ben Slimane (O1)

09.45 Some results of apricot breeding program in Fruit Growing Institute ‘ Plovdiv, Bulgaria,

Marieta Nesheva, Valentina Bozhkova, Snezhana Milusheva (O2)

10.00 Perspectives of apricot breeding in the Nikita Botanical Gardens,

Valentina Gorina, Vadim Korzin, Olga Mitrofanova, Irina Mitrofanova (O3)

10.15 Physicochemical characteristics of wild apricots from Northeastern Turkey,

Gulce Ilhan, Halil Ibrahim Sagbas, Sezai Ercıslı, Gursel Ozkan, M. Ramazan Bozhuyuk (O4)

10.30 Evaluation of selected apricot cultivars based on many years of research in the collection of RIH in Skierniewice, Poland,

Miroslaw Sitarek (O5)

10.45 Coffee break
11.00 Session II Breeding &Cultivar evaluation

Chair person: Jean Marc AUDERGON

11.00 Production of apricot kernel milk from sweet apricot kernels of Malatya,

Yüksel Saritepe, Bülent Öztürk,Kadir Öztürk, Sultan Nalçaci, Sule Sahin Kovuk, Züleyha Duran,Gökhan Durmaz (O6)

11.15 Agronomical and molecular characterization of a diverse apricot (Prunus armeniaca L.) germplasm from the gegions of Hodna and Aurès in Algeria,

Pedro Martinez-Gomez, Younes Atek, María Nicolás-Almansa Juan A. Salazar, Manuel Rubio, Fayçal Bahlouli (O7)

11.30 Preliminary results regarding the behaviour of some new apricot varieties in București area,

Florin Stanıca, Ionela Mihaela Florea, Ana Cornelia Butcaru, Cosmin Alex Mıhaı, Daniel Serban (O8)

11.45 Apricot breeding programs from BETA Fidan,

Emine Tanriver, Merve Elçiçek, Kadriye Yalçinkaya, Ishak Can Tufan, Mevlut Can Tufan (O9)

12.00 Selection of dry and table apricots in Nevsehir and Nigde provinces, Ali Kuden, Veyis Yurtkulu (O10)
12.15 Lunch
13.30 Session III Fruit Quality

Chair person: David RUIZ

13.30 Evaluation of apricot fruit quality diversity in two countries, France and New Zealand,

Sylvie Bureau, Claire Scofield, Barbara Gouble, Andrew McGlone, Helen Boldingh, Chris Clark, Jean-Marc Audergon, Jill Stanley (O11)

13.45 Nutraceutical characterization of apricot fruits from the IVIA’s collection, Maria Luisa Badenes, Helena Gómez, Almudena Bermejo, Elena Zuriaga (O12)
14.00 Impact of drip irrigation and mulching on apricot trees to conserve water, reduce weed growth and increase production, Umed Sharipov (O13)
14.15 Effects of environmental conditions on the time of flowering and maturation in various apricot cultivars, Pavlina Drogoudi, Georgios Pantelidis, Constantinos Kazantzis (O14)
14.30 Coffee break
15.00 Session IV Climate Challenge & Ripering Chair person: Sezai ERCISLI
15.00 Agronomic strategies to mitigate the negative effects of climate change on apricot culture, Jesús López-Alcolea, José Egea, David Ruiz (O15)
15.15 Global warming and breaking dormancy in apricot: Some interesting related aspects,

Jose Egea, Jesús López-Alcolea, Jose A. Campoy, Jose A. Egea, David Ruiz (O16)

15.30 Spanish project `Adaptation of stone fruit sector to climate change´,

David Ruiz, Jesús Garcia Brunton, Manuel Caro, Jesus Gambin, Pedro Segura, Antonio Hernandez, Nicolas Yuste, Jose Egea (O17)

15.45 The physical and chemical changes in maturation periods of ‘Kabaaşı’ apricot cultivar,

Mehmet Özelçi, Rafet Aslantas, Duygu Özelçi,nAli riza Sahinoglu, Selcuk Avci, Erdogan Cöçen, Sezai Ercisli (O18)

16.00 Pollen germinability of some new apricot varieties cultivated in București area,

Ionela Mihaela Florea, Florin Stanıca, Vlad Ioan Popa, Ana Cornelia Butcaru, Cosmin Alex Mihai (O19)

16.15 End of the day
19.30 Gala Dinner

Monday 8 July

09.00 Session V Genetics & Genomics

Chair person: Maria Luisa BADENES

09.00 Progress in genetic, genomic and transcriptomic bases of fruit quality traits in apricot,

David Ruiz, Beatriz Ester, García-Gómez, Juan Alfonso Salazar, Manuel Rubio, Pedro Martínez-Gómez (O20)

09.15 Genomic selection – which prospects in Prunus armeniaca?

Guillaume Roch, Mariem Nsibi, Carole Confolent, Barbara Gouble, Sylvie Bureau, Alain Blanc, Patrick Lambert, Timothée Flutre, Jean-Luc Regnard, Christopher Sauvage, Jean-Marc Audergon (O21)

09.30 High-throughput whole genome sequencing of apricot (Prunus armeniaca) variety `Hacıhaliloğlu´,

Saffet Teber, Kahraman Gurcan, Mikail Akbulut, Mehraj Abbasov, Sezai Ercisli (O22)

09.45 The complete chloroplast genome of Prunus armeniaca,

Sibel Turan, Saffet Teber, Onur Canbulat, Kahraman Gurcan (O23)

10.00 Genome-wide association study of resistance to bacterial canker in apricot,

Jean-Marc Audergon, Guillaume Roch, Mariem Omrani, Alain Blanc, Cindy E. Morris (O24)

10.15 Coffee break
10.45 Poster session (with the presence of the authors) (Poster number 1-26)

Photo of all participants – Welcome Hall

12.15 Lunch
13.30 Session VI Pest & Diseases

Chair person: Ossama KODAD

13.30 Multiple resistance to PPV and ACLSV in apricot,

Federico Dicenta, Manuel Rubio, Pedro Martínez-Gómez (O25)

13.45 Plum pox virus in apricots in Turkey: State of the art and perspectives, Kadriye Caglayan (O26)
14.00 Molecular epidemiology of Plum pox virus in Turkey, Kahraman Gürcan, Saffet Teber (O27)
14.15 The status of Drosophila suzukii (matsumura, 1931) (Diptera: Drosophilidae) in apricot and investigation of the possibilities of management strategies,

Bennur Agbaba, Abdullah Erdogan, Hasan Tunaz (O28)

14.30 Coccidae and Diaspididae (Hemiptera: Coccomorpha) species and their prevalence and density in Malatya,

Talip Yigit, Hasan Tunaz (O29)

14.45 Coffee break
15.15 Poster session (with the presence of the authors) (Poster number 27-61)
17.00 Business Meeting of the ISHS Working Group Apricot: Convener of the next symposium, new chair of the Working Group.
19.30 Official Dinner

Tuesday 9 July

09.00 Field Trip (including official lunch)
19.30 Offical Dinner
Wednesday 10 July
09.00 Post Symposium Tour

09.00   Leave from Ramada Hotel
09.15   Malatya Şire Pazarı: Traditional bazaar selling apricot products. It is main apricot trade center in Malatya and Turkey.
11.00     Malatya City Center (Kernek square, Beşkonaklar)
13.30     Yeşilyurt
15.00     Back to hotel

15.15 Closing session
15.30 End of the Symposium